ruční výroba přírodní kosmetiky

+420 606 058 137
info@mydlaodkiki.cz

Těší mě, Kristýna

Jak jsem se dostala k tomu, co dělám.

Těší mě, Kristýna | Mýdla od Kiki

Ahoj,
jmenuji se Kristýna. Už od mala si pamatuji, že se u nás doma stále něco tvořilo. Rodiče toho za ty roky vyzkoušeli spoustu, a jelikož zastávali pravidlo “Kdo si hraje, nezlobí”, tak jsem dělala všechno společně s nimi. Postupně jsem se tak učila kreslit, malovat, aranžovat suché květinové vazby, batikovat, malovat na hedvábí, navlékat korálky, pracovat s látkami a organzou, plstit, vyrábět svíčky, háčkovat, plést. Bylo toho tolik a já chtěla všechno z toho zkusit. Při vysoké škole jsem na tyto zkušenosti navázala a následovalo delší období výroby látkových květů, čelenek a šperků. A jak to tak bývá, potkala jsem v čajovně svého budoucího manžela.

Uplynulo pár let a s následným rodinným životem přišla má budoucí životní záliba – výroba přírodního mýdla. Bylo to v době, kdy jsem se snažila o náhradu v domácnosti používaných průmyslových výrobků přírodnější cestou. Náhodně jsem tehdy narazila na kurz výroby mýdla, přemluvila mámu, protože ve dvou se to táhne lépe, a šly jsme. Tehdy to pro mě bylo tajemné řemeslo, o kterém jsem se ze zvědavosti chtěla dozvědět víc. Postupem doby mě mýdlařství úplně pohltilo. Sháněla jsem dostupnou literaturu, pátrala na internetu po článcích a videích. Snažila jsem se zjistit co nejvíc informací o používaných surovinách, technice výroby, barvení mýdla, vonných kompozicích a všem ostatním, co k tomu patří. Následovaly první nesmělé pokusy o vytváření vlastních receptů a výroba prvních várek mýdla. Nejedna z nich skončila z různých důvodů v koši. Samotná výroba není až tak komplikovaná, „věda“ je skrytá v užitých surovinách, jejich poměrech a správné technice a načasování zpracování. Jak jsem se postupně rozkoukala, rozšířily se mé výrobky nejprve v blízké rodině. Poté následovala širší rodina, přátelé a přátelé přátel. Pozitivní odezva a pravidelné poptávání dalších kousků mi dělaly radost. S volným časem na mateřské dovolené a motivací od okolí bylo dalším logickým krokem posunout se dál „do světa“. Manžel mě tehdy překvapil a k narozeninám mi vytvořil webové stránky. Záhy následoval můj první trh a já se našla. Přímý kontakt s lidmi a jejich odezva byly úžasné. Po několika dalších trzích tak padlo pevné rozhodnutí posunout se ještě dál a věnovat se tomuto původně koníčku plnohodnotně. Dalším krokem tak byla certifikace kompletní řady našich mýdel a šamponů a jejich zařazení do evropské databáze kosmetických produktů CPNP.

V rámci přírodní výroby jsem se postupně dostala i k výrobě tuhých šamponů, balzámů na rty, přírodních krémů a dalšímu. Ve vytváření všech těchto výrobků se stále vyvíjím a vylepšuji své receptury tak, aby byly výsledné kousky co nejkvalitnější. Při své práci se snažím o maximálně přírodní přístup. Používám přírodní suroviny a nebarvím ani neparfemuji uměle. Ke každé ze surovin také vlastním bezpečnostní či specifikační list. Všechny mé výrobky jsou dlouhodobě testovány s velmi pozitivní odezvou na celé mé rodině a mnoha dalších dobrovolnících.

Kromě mýdlařství jsem se věnovala ještě dobrovolnické činnosti v rámci občanského sdružení Nedoklubko, které pomáhá především rodinám předčasně narozených miminek. S druhým potomkem a rozšiřováním mýdlárny jsem bohužel musela volit a tuto činnost opustit.

Svým koníčkům se věnuji ve volných chvilkách na mateřské dovolené v momentě, kdy naši malí skřítci usnou. Ruční práce je pro mě radost z tvoření spojená s relaxací a pochvala je stále tou největší odměnou… a jelikož jste narazili na naše stránky a čtete tento text, pak to snad děláme dobře.