ruční výroba přírodní kosmetiky

+420 606 058 137
info@mydlaodkiki.cz

Mýdlový sliz

Přírodní a levná cesta k čistému prádlu.

Mýdlový sliz | Mýdla od Kiki

Mýdlový sliz je tekutý gelový prací prostředek, který je levný a zároveň ekologický. Díky jeho snadné přípravě je možné si jej vyrobit i doma. Cíleně jsem na něj narazila již před lety ve snaze chovat se v domácnosti ekologičtěji. Nejprve jsem si jej vyráběla z jádrového mýdla, které lze najít v klasických drogeriích. To v jeho původní podobě používaly už naše babičky a dodnes si pamatuji jemnou vůni tehdy praného povlečení. Jak jsem se rozkoukala ve výrobě mýdla i v surovinách obsažených v prodávaných jádrových mýdlech, některé z nich mi nebyly po chuti. Nakonec jsem si tak začala základ pro výrobu mýdlového slizu vyrábět sama. Mám tak jistotu v surovinách použitých ve složení. Postupně jsem vytvořila a odzkoušela několik receptů z různých olejů. Po několika slepých uličkách, které špatně gelovatěly, jsem našla to pravé složení a recepturu vyladila k dokonalosti.

Výsledek přináším ve formě balení dvou kostek mýdla na praní případně jako předpřipravený balíček strouhaného mýdla a prací sody na výrobu mýdlového slizu.

Pro použití mýdlového slizu v domácnosti hovoří několik argumentů:

 • Je levný
  Z jednoho balení mýdla na praní lze vytvořit až 10 litrů mýdlového slizu, což při použití 0,25 litru do praní dělá 40 dávek mýdlového slizu.
 • Je ekologický
  Snadno biologicky odbouratelný, rychle se rozkládá na látky v přírodě běžné a nezatěžuje tak spodní vody. Navíc oproti pracímu prášku tolik neničí bakterie, které jsou nutné pro rozklad odpadů v septicích a biologických čističkách.
 • Je bez zbytečné chemie
  Bez parfemace, konzervantů, bělidel a optických rozjasňovačů, které mohou dráždit pokožku. Je tak vhodný i pro alergiky a atopiky či na praní látkových plen pro miminka.
 • Je univerzální
  Lze jej použít na praní při všech teplotách a také pro ruční praní. Prozatím jsem nenarazila na nečistotu, kterou by se mi nepodařilo vyprat.

Jak na mýdlový sliz?

Na výrobu cca 10l mýdlového slizu je potřeba:

200g mýdla na praní
300g sody na praní (opravdové sody na praní, s jedlou sodou to nefunguje) – funguje jako změkčovač vody
10l vody
a větší 10+ litrový kbelík s víkem

Obě kostky mýdla na praní nastrouhejte na klasickém struhadle na drobné vločky. Lepší je použít jemnou stranu struhadla, jelikož to jde rychleji a jemnější vločky mýdla se následně snadněji rozpustí. Mýdlo na praní je po vyzrání velmi tvrdé, proto je toto ta nejnáročnější část postupu. Pokud by jste ji chtěli přeskočit, použijte náš předpřipravený balíček strouhaného mýdla a prací sody, kde tato část přípravy odpadá.

Nastrouhané mýdlové vločky společně se sodou na praní nechte rozpustit v 5 litrech teplé vody. Použitá vodu nesmí být horká či vroucí, jelikož by narušila reakci mýdla a prací sody. Vznikla jen pouze mydlinková voda. Pro rozmíchání využijte nejlépe cílovou nádobu s dostatečným objemem pro skladování koncového množství mýdlového slizu. Průběžně promíchávejte pro urychlení rozpouštění.

Již v průběhu dne a pak dál přes noc probíhá reakce mýdla a prací sody, směs postupně houstne a tvoří se mýdlový sliz. Občasně směs promíchejte pro podpoření reakce. Oproti promíchání například vařečkou se mi velmi osvědčil ponorný mixér, který podporoval reakci mýdla a prací sody o poznání více.

Do druhého dne by měla být směs hustá a relativně kompaktní. Doplňte vodou do požadované hustoty / množství a opět dobře promíchejte.

A to je vše, mýdlový sliz je připraven k použití.

Směs lze rozředit až na zhruba 10 litrů mýdlového slizu. Na jednu pračku prádla (4-5kg) se dává přibližně zhruba 250 ml mýdlového slizu (hrnek) což dělá až 40 pracích dávek.
Namísto aviváže je možné použít přímo do pračky 10% roztok kyseliny citronové. Ta prádlo dezinfikuje, změkčuje a napomáhá zachovávat jeho barvu. Kromě toho čistí i vaši pračku. Ostatně čas od času vyčistit pračku za použití stejného roztoku na zkrácený program 90°C také není na škodu.

Upozornění | Mýdla od KikiNěkteré články uvádí, že lze do pračky použít i ocet, který má obdobné účinky jako kyselina citronová. V jiných se zase uvádí, že to vhodné není, jelikož ocet poškozuje těsnění a reaguje s hliníkovými prvky pračky. Ač ocet v domácnosti na čištění používáme, do pračky jej raději nelijeme.

Jak na mýdlové vločky?

Na výrobu mýdlových vloček je potřeba:

200g mýdla na praní
600g sody na praní – funguje jako změkčovač vody

U mýdlových vloček je postup podstatně jednodušší. Kostky mýdla na praní stačí najemno nastrouhat na struhadle a smíchat se sodou na praní. Vzniklá směs se pak přidává do pračky v množství zhruba dvou polévkových lžic. Stejně jako u mýdlového slizu lze i u mýdlových vloček použít jako aviváž roztok kyseliny citronové.

Upozornění | Mýdla od KikiPři praní za nízkých teplot na kratší program doporučuji používat spíše mýdlový sliz. Za takových podmínek totiž nemusí dojít k úplnému rozpuštění a následnému vymytí mýdlových vloček z prádla. To u gelového pracího prostředku nehrozí.