ruční výroba přírodní kosmetiky

+420 606 058 137
info@mydlaodkiki.cz

Octový oplach

K čemu octový oplach a jak si jej připravit.

Kdo někdy zkusil přírodní tuhý šampon, s velkou pravděpodobností narazil na problém s rozčesáváním vlasů. U krátkých vlasů to takový problém není, u vlasů delších však být může. Jak šampony přírodní tak i průmyslové fungují na zásadité bázi. Naopak vlasy mají rády spíše prostředí kyselé. Na jedné straně přírodní šampony vlasy zpevňují a vytvrzují, na straně druhé jsou vlasy díky tomu hůř rozčesatelné. Toto věděly už naše babičky, které si vařily mýdlo doma. Ve své době k tomu však oproti dnes užívaným rostlinným tukům používaly tuky živočišné.
Odpovědí na toto je právě octový oplach. Díky svému působení a množství obsažených účinných látek je pak nejvhodnějším kandidátem ocet jablečný.

 • Je levný a ekologický
 • Je univerzální
  Funguje na všechny typy vlasů – dlouhé či krátké, vlnité či rovné, barvené či přírodní, suché či mastné.
 • Je bez zbytečné chemie
 • Působí blahodárně na vlasy i pokožku hlavy
 • Neutralizuje zásadité ph šamponu a napomáhá vymývání zbytků šamponu.
 • Vyhlazuje vlasy a usnadňuje tak jejich rozčesávání.
 • Dodává vlasům lesk a podporuje jejich růst.
 • Napomáhá zvětšení objemu vlasů.
 • Napomáhá udržovat zdravou pokožku hlavy tím, že odstraňuje odumřelé kožní buňky z jejího povrchu.
 • Díky uzavření vlasových šupin si barvené vlasy udrží déle barvu, protože se barevný pigment tolik nevymývá.

Jak na octový oplach?

4 polévkové lžíce jablečného octa
250 ml vody

Příprava octového oplachu je snadná. Pouze dobře promíchejte ocet s vodou. Výslednou směs lze nalít přímo na vlasy případně ji dát do rozprašovače pro snazší aplikaci. Na vlasy mastnější lze 1 lžíci octa přidat, na vlasy sušší dát o 1 lžíci méně.

Po použití nechte směs působit 5 až 10 minut a poté vlasy rychle propláchněte vlažnou vodou. Zbavíte se tak přebytečného octa. Někdo octový oplach ani nesmývá a na vlasech jej ponechává. V tomto bodě se názory různí a je těžké dát konkrétní doporučení. Ať už smyjete či ponecháte, octový odér u jablečného octa rychle vyprchává.

Jak často ocet používat?

I na tuto otázku se dá jen těžko odpovědět. Obecné doporučení je jednou až dvakrát týdně. Příliš časté použití octového oplachu může vlasy zbytečně vysušovat. Svou míru si tak každý musí najít sám. U průmyslových kondicionérů proti tomuto kromě chemie bojují ještě přidáním nějaké olejové složky. V případě předchozího použití přírodního šamponu je tato olejová složka získána právě ze šamponu. Další variantou je použití přírodního kondicionéru, který je stejně jako šampon pevný a také obsahuje olejovou složku. Jeho použití je pak stejné jako v případě tuhého šamponu.