ruční výroba přírodní kosmetiky

+420 606 058 137
info@mydlaodkiki.cz

Používané suroviny

Popis nejvýznamějších účinků jednotlivých surovin požívaných ve výrobě.

Po prvotním popisu surovin u jednotlivých výrobků jsem se rozhodla tento popis výrazně zjednodušit. Působení surovin se mnohdy prolíná, suroviny mají obdobné účinky či se vzájemně podporují. Proto bych ráda popsala všechny mnou používané suroviny na jednom místě v tomto příspěvku. U jednotlivých výrobků se pak raději soustředím na to, proč jsem konkrétní surovinu použila a k jakému účelu výrobek směřuji. Pro každou surovinu jsem se snažila vybrat její nejvýznamnější účinky. Takže tedy:

Základem všech mých výrobků jsou olivový olej a kokosový olej případně ještě ricinový olej a bambucké máslo v různých poměrech. Tyto základní oleje jsou pak doplněny o další oleje či másla, pudry, esenciální oleje, včelí produkty a jiné suroviny s cílem dosáhnout konkrétních požadovaných vlastností koncového výrobku.
U každého ze svých výrobků uvádím složení surovin vystupující ze zpracování. Stejně tomu je i na etiketě výsledného balení. Z tohoto důvodu neuvádím hydroxid sodný, jenž je v průběhu zpracování a zrání výrobku neutralizován a v koncovém výrobku již zastoupen není. Toto je kontrolováno několika měřeními hodnoty pH v průběhu zrání. Aby tato skutečnost byla zajištěna, mýdla se tzv. přetučňují. To znamená, že je recept sestaven tak, aby obsahoval určité procento nezmýdelněných tuků/olejů, které pokožku vyživují a nevysušují. Zároveň také uvádím i vodu, která se v průběhu zrání mýdla z větší části odpaří. Jednotlivé suroviny jsou pak uvedené v pořadí dle zastoupení vstupní suroviny vůči celku všech surovin vstupujících do zpracování počínaje největším množstvím.

Oleje a másla

Olivový olej má zvláčňující a regenerační účinky a podporuje elasticitu pokožky. Pokožku udržuje hebkou a pružnou a zvyšuje její odolnost proti nepříznivým vlivům. Olej proniká hluboko do kůže a váže na sebe vodu. Touto svou hydratační vlastností vypíná pokožku, vyhlazuje vrásky a zpomaluje stárnutí kůže.
Pomáhá se zánětlivou, poškozenou a citlivou pokožkou a lze jej použít i na pokožku dětskou.
Vlasům dodává hydrataci a lesk. Také zvyšuje jejich elasticitu, čímž pomáhá proti jejich lámavosti. Zároveň je zjemňuje a usnadňuje tak jejich rozčesávání.

Kokosový olej má zvláčňující a regenerační účinky a zároveň pokožku zklidňuje. Pokožku jemně čistí, brání její dehydrataci a chrání ji před vnějšími vlivy.
Vlasy vyživuje od kořínků ke konečkům, udržuje je silné a lesklé a napomáhá v boji proti lupům.

Ricinový olej má na pokožku hojivé účinky a je vhodný k péči o jizvy a pigmentové skvrny. Zároveň vytváří hustou krémovou pěnu.
Vlasy posiluje, podporuje jejich růst a dodává jim lesk.
Je ideální pro použití na suché vlasy bez života, oslabené, krepaté, lámavé vlasy a vlasy s roztřepenými konečky.

Avokádový olej podporuje obnovu buněk a regeneraci pokožky. Pokožku zjemňuje a vyhlazuje, udržuje její elasticitu. Obsahuje řadu vitamínů, minerálů a lecitin. Ze všech těchto důvodů je velmi vhodný pro zralou pokožku.
Vlasy vyživuje a hydratuje, posiluje a podporuje jejich růst. Zároveň působí proti nadměrnému vypadávání vlasů.

Kakaové máslo obsahuje vysoký obsah antioxidantů, které působí proti stárnutí pleti. Na pokožku má výrazně zvláčňující efekt. Vyjasňuje a omlazuje pokožku a podporuje její elasticitu.
Vlasy regeneruje. Je ideální pro použití na suché a roztřepené vlasy.

Mandlový olej se řadí mezi nejcennější rostlinné oleje. Pokožku regeneruje a dodává jí pocit hebkosti. Olej má relaxační a uklidňujícím účinky. Olej je vhodný na podrážděnou pokožku a také zlepšuje akné a ekzémy.
Vlasům dodává sílu, pevnost a přirozený lesk. Podporuje zdravý růst vlasů a pomáhá při léčbě lupů.

Konopný olej má silné uklidňující a regenerační účinky a přispívá k vyšší odolnosti pokožky.
Vlasům zlepšuje kvalitu, navrací jim lesk, pružnost a vitalitu, a zvyšuje jejich objem.

Lněný olej kůži nejen regeneruje, ale i vyživuje, hydratuje, tonizuje a zjemňuje. Působí protizánětlivě.
Je ideální pro ošetření podrážděné pokožky a na pokožku se sklonem k akné.
Vlasy hydratuje, vyživuje a regeneruje a pomáhá při léčbě lupů.

Ostropestřecový olej podporuje obnovu kožních buněk. Pro své protizánětlivé, hojivé a regenerační účinky je vhodný na pokožku se sklonem k akné a na poškozenou pokožku.
Vlasy a vlasovou pokožku ošetřuje, zpevňuje kořínky vlasů a působí proti nadměrnému vypadávání vlasů.

Meruňkový olej má velmi výrazné hydratační a regenerační účinky. Je vhodný na dětskou pokožku a to už od narození.
Vlasům navrací zdraví, sílu a lesk, Zároveň předchází nadměrnému vypadávání vlasů.

Bylinné pudry

Spirulinový pudr dodává výrobkům jeho temně zelenou barvu. Je bohatý na bílkoviny, obsahuje množství minerálů, beta-karoten, esenciální a neesenciální aminokyseliny, cenné enzymy a množství vitamínů (především vitamín B12, vitaminy A, C, E). Působí jako účinný antioxidant, zpomaluje projevy stárnutí, regeneruje kožní buňky, redukuje vrásky, vyhlazuje a rozjasňuje pokožku. Působí protizánětlivě a pomáhá udržovat svěží a zdravý vzhled pleti. Účinně napomáhá eliminovat kožní nečistoty a projevy akné u osob všech věkových kategorií. Regeneruje a hydratuje suchou, namáhanou a popraskanou pokožku rukou.
Vlasy pomáhá udržovat zdravé, podporuje růst vlasů a zabraňuje jejich vypadávání a tvorbě lupů.

Meduňkový pudr účinkuje jako velmi jemný peeling odumřelých buněk. Má zklidňující účinek na organismus, výrazné relaxační a antibakteriální účinky. Jemně čistí a hydratuje všechny typy pleti.

Kopřivový pudr je známý svým vysokým obsahem vitamínu C. Pokožku regeneruje a zklidňuje. Má protizánětlivé a hojivé účinky, příznivě účinkuje na problémy kůže jako je akné a ekzémy.
Vlasy – uklidňuje pokožku hlavy, podporuje růst vlasů, dodává jim lesk, posiluje je a pomáhá proti jejich vypadávání a též proti lupům, je velmi vhodná na mastné vlasy

Ostropestřecový pudr je bohatým zdrojem antioxidačně a detoxikačně působících látek, které chrání buňky před poškozením. Působí protizánětlivě a pomáhá při projevech akné.
Vlasy – je účinný v boji proti vypadávání vlasů, posiluje vlasovou pokožku a podporuje růst vlasů

Ovesný pudr má vynikající hydratační a zvláčňující účinky na pokožku. Je ideální pro použití na suchou a citlivou pokožku, vhodný je však pro všechny typy pokožky.
Vlasy- pro své hydratační a revitalizační vlastnosti je vhodný pro ošetření oslabených vlasů

Esenciální oleje

Silice rozmarýnu působí na pokožku hojivě a prokrvuje ji. Z aromaterapeutického hlediska podporuje paměť a posiluje koncentraci a nervy.
Je ideální pro použití na unavenou a mastnou pokožku.

Silice levandule hybr. (lavandin) působí antisepticky, detoxikačně a regeneračně. Z aromaterapeutického hlediska vyrovnává ducha.
Je ideální pro použití při akné a ekzémech.

Silice eukalyptu působí na pokožku chladivě a přináší svěží pocit. Z aromaterapeutického hlediska působí proti nachlazení a bolestem hlavy a také podporuje koncentraci a posiluje nervy.

Silice máty peprné a máty kadeřavé působí na pokožku chladivě a přináší svěží pocit. Z aromaterapeutického hlediska působí proti nachlazení a bolestem hlavy a také podporují koncentraci a posilují nervy.

Silice pomeranče pročišťuje, dezinfikuje a vypíná pokožku. Z aromaterapeutického hlediska podporuje koncentraci, uvolňuje, rozveseluje a poskytuje harmonii a teplo.

Silice mandarinky revitalizuje a posiluje pokožku. Z aromaterapeutického hlediska rozveseluje náladu a podporuje inspiraci.

Silice citrónu působí antisepticky, protizánětlivě a má čistící účinky. Z aromaterapeutického hlediska pak rozveseluje náladu a osvěžuje a inspiruje ducha.
Je ideální pro použití při akné.

Silice citronely jávské z aromaterapeutického hlediska mírní depresi a inspiruje a posiluje koncentraci a kreativitu.

Silice citrónové trávy působí proti bolestem hlavy a v období nachlazení napomáhá uvolňovat hleny. Z aromaterapeutického hlediska mírní depresi a posiluje nervy.

Silice skořice prokrvuje a prohřívá pokožku. Také působí antisepticky. Z aromaterapeutického hlediska posiluje nervy a poskytuje inspiraci.

Včelí produkty

Včelí vosk zlepšuje pružnost pokožky a utváří na ní ochranný film, čímž zabraňuje jejímu vysoušení a popraskání. Díky vysokému obsahu vitamínu A podporuje růst a obnovu kožních buněk.
Vlasy ošetřuje a dodává jim lesk.

Med má antibakteriální účinky a je silným přírodním antioxidantem. Napomáhá v boji proti akné a při jeho následném hojení.
Je ideální pro výživu suché či poškozené pokožky.

Ostatní

Mletá skořice účinkuje jako peeling odumřelých buněk. Silice skořice prohřívá pokožku a podporuje její prokrvení. Zároveň podtrhuje vůni a účinky esenciálního skořicového oleje.

Kaolín účinkuje jako jemný peeling odumřelých buněk, které velmi účinně a šetrně odstraňuje. Působí jako přírodní čistící detoxikační prostředek. Proniká hluboko do struktury pokožky, kde podporuje látkovou výměnu. Je proto vhodným přípravkem v boji proti celulitidě. Pokožku regeneruje, revitalizuje, vyhlazuje a zvláčňuje. Zároveň zlepšuje její strukturu a zvyšuje její elasticitu a pevnost.
Je vhodný především na citlivou, suchou a zralou pokožku.

Zelený jíl působí obecně blahodárně na pokožku. Absorbuje toxické látky a přebytečný maz z pokožky. Oživuje pokožku, vyhlazuje vrásky, redukuje pigmentové skvrny a má mnoho dalších pozitivních účinků.
Pro své širokospektrální účinky je vhodný pro všechny typy pleti. Je ideální pro použití na mastnou a aknózní pokožku.
Vlasům dodává hydrataci a lesk a absorbuje přebytečný tuk. Pomáhá v boji proti lupům a oživuje poškozené vlasy.

Aktivní uhlí propůjčuje výrobkům svou černou barvu. Má schopnost vázat nečistoty, škodliviny a nadbytečný kožní maz. Pokožku hloubkově čistí, uvolňuje ucpané póry a zanechává ji čistou a vyhlazenou. Zklidňuje podrážděnou pokožku, omezuje tvorbu vyrážek a pomáhá předcházet infekcím kůže.
Je ideální pro použití na citlivou, problematickou a ekzematickou pokožku.
Vlasy zbavuje přebytečné mastnoty a působí proti nadměrnému maštění vlasů.